Koenzym Q10 to cichy bohater naszego organizmu – choć często niedoceniany, pełni kluczową rolę w produkcji energii i ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Czy wiesz, że jego poziom spada wraz z wiekiem, co może wpływać na zdrowie serca, układu nerwowego i mięśni?
Z czego znany jest koenzym Q10?
Czy wiesz, że koenzym Q10 jest obecny w każdej komórce ludzkiego organizmu? Naukowcy uważają, że do jego głównych zadań należy przede wszystkim aktywizacja enzymów oraz przyspieszanie niektórych procesów biologicznych. Ta substancja może pełnić funkcję katalizatora, pomagając przekształcać w energię przyjmowane pokarmy.
Koenzym Q10 nie jest tak popularnym związkiem jak witaminy czy makro- i mikroelementy, jednak naukowcy coraz częściej podejmują się wnikliwych badań nad tym organicznym związkiem chemicznym. Specjaliści wierzą, że koenzym Q10 może w przyszłości przyczynić się do leczenia lub łagodzenia wielu stanów chorobowych.
Koenzym Q10 – wierny strażnik naszego zdrowia
Regularna suplementacja koenzymu Q10 może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Substancja wykazująca działanie wielokierunkowe pomaga na kilku płaszczyznach równocześnie. Koenzym Q10, nazywany też ubichinonem, może przyczyniać się do poprawy:
- kondycji serca – na przykład poprzez obniżanie ciśnienia,
- wydolności układu oddechowego – pełniąc funkcję ochronną,
- zdrowia układu nerwowego – substancja może być podawana pomocniczo osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona,
- kondycji mięśni – za sprawą większej wydajności ćwiczeń siłowych,
- płodności – odpowiednia podaż tej substancji sprawia, że plemniki stają się silniejsze.
Koenzym Q10 może łagodzić częstotliwość i intensywność migrenowych bólów głowy oraz wspomagać walkę z wolnymi rodnikami. Osoby, które chcą poprawić ogólny stan zdrowia lub zmagają się z którymś z wymienionych problemów zdrowotnych, mogą decydować się na rozszerzenie swojej diety o bezpieczny suplement: https://mybionic.pl/mito-pharma-quinomit-q10-fluid-50ml.
Czy zróżnicowana dieta zaspokoi zapotrzebowanie na koenzym Q10?
Nasz organizm samodzielnie wytwarza koenzym Q10, ale wraz z wiekiem ta umiejętność zaczyna stopniowo zanikać. Z tego względu musimy sięgać po dodatkowe źródła ubichinonu – znajdziemy go na przykład w wybranych produktach spożywczych. Warto włączyć do swojej diety przede wszystkim tłuste ryby – na przykład makrelę, śledzie, sardynki, pstrąga czy łososia.
Dobrym źródłem koenzymu Q10 są także podroby oraz mięso, a w szczególności wołowina, jagnięcina, wieprzowina lub kurczak. Wegetarianie powinni z kolei sięgać po produkty pełnoziarniste, brokuły, kalafior, szpinak, rośliny strączkowe oraz oliwę.
Najwięcej dobrych substancji odżywczych znajduje się w pokarmach, które nie są poddawane długiej obróbce termicznej. Warto zatem postawić na surowe warzywa – to prawdziwa skarbnica koenzymu Q10 oraz cennych witamin i minerałów.
Suplementacja koenzymu Q10 – o tym warto pamiętać
Koenzym Q10 w formie suplementu diety może przyjąć postać tabletek, twardych lub miękkich kapsułek żelowych albo sprayu, który wystarczy rozprowadzić na języku i poczekać, aż substancja się wchłonie. Wybierajmy tylko suplementy wysokiej jakości – dzięki temu ograniczymy ryzyko występowania skutków ubocznych, które co prawda pojawiają się rzadko, ale w niektórych przypadkach mogą obejmować nudności i problemy trawienne.
Optymalną dawkę koenzymu Q10 najlepiej ustalać indywidualnie podczas konsultacji lekarskiej, ponieważ każdy z nas może wykazywać inne zapotrzebowanie na tę substancję – zazwyczaj jest to od 30 do 200 mg dziennie.