Jak zadbać o włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate, które są poddane odpowiedniej pielęgnacji pięknie się układają. Warto wiedzieć na jaką pielęgnację postawić.

PUBLIKACJA
23
Lut 2024

Włosy średnioporowate, które są poddane odpowiedniej pielęgnacji pięknie się układają. Warto wiedzieć na jaką pielęgnację postawić.

Czym włosy średnioporowate różnią się od innych typów włosów?

Porowatość włosów jest jedną z tych cech, która wpływa na to w jaki sposób włosy poddają się stylizacji i decyduje o tym jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja. Warto na wstępie wyjaśnić z czego wynika właściwość pasm określona jako porowatość. Zależy ona od sposobu ułożenia łusek keratynowych włosa, a konkretnie od stopnia ich rozchylenia. Włosy średnioporowate mają łuski rozchylone w średnim stopniu i w naszej wielkości geograficznej stanowią najczęstszy typ. Włosy średnioporowate są na szczęście dość łatwe w pielęgnacji oraz stylizacji pod warunkiem, że w prawidłowy sposób dobierzemy im kosmetyki zapewniające równowagę PEH czyli proteinowo – emolientowo – humektantową. W przypadku włosów średnioporowatych częstym problemem jest ich łamanie się, rozdwajanie końcówek lub ogólne osłabienie kosmyków, dlatego też warto zadbać przede wszystkim o nawilżenie nie przesadzając jednak z ilością produktów humektantowych. Odżywka do włosów średnioporowatych powinna zadbać o to, aby pasma nie były dociążone, a w efekcie cała fryzura nie wydawała się przyklapnięta i pozbawiona objętości. Warto też podczas stylizacji stosować termo ochronę, która zapobiegnie puszeniu się włosów i elektryzowaniu się ich. Trudno jest raczej o suszenie tego typu pasm bez suszarki, ponieważ mocno wchłaniają one wilgoć i schną naprawdę długo, szczególnie w niższych temperaturach powietrza.

W jaki sposób zadbać o włosy średnioporowate?

W codziennej pielęgnacji włosów średnioporowatych warto wykorzystać przynajmniej dwa szampony – jeden może być zwykłym oczyszczającym produktem do częstego stosowania, drugi powinien mieć silniejsze działanie oczyszczające i być stosowany raz na jakiś czas, aby pozbyć się resztek na przykład produktów do stylizacji. Może też być szamponem pielęgnującym skórę głowy. Pobudzi on to cebulki do wzrostu, usunie martwy, zalegającym naskórek, co pomoże też w odbiciu włosów od nasady. Jeśli chodzi o stosowanie odżywek i masek, najistotniejsza jest już wspomniana równowaga PEH. Dobrym sposobem jest rotacyjne stosowanie kilku odżywek w odpowiednich proporcjach. Co istotne, nawet jeżeli włosy średnioporowate wydają się przesuszone, nie należy przesadzać z humektantami, ponieważ mogą one sprawić, że pasma będą jeszcze bardziej spuszone a nie – puszyste.

Odżywki powinniśmy stosować po każdym myciu, natomiast przynajmniej raz w tygodniu warto też użyć specjalnej maski lub zaolejować włosy. Olejki lepiej jest nakładać od połowy pasm w dół tak, aby nie dociążyć włosów przy nasadzie. Produkt można nałożyć na chwilę przed myciem lub nawet na całą noc, otulając głowę bawełnianym ręcznikiem. Istotna jest też stylizacja włosów średnioporowatych. Ponieważ lubią być one nieujarzmione, warto zainwestować w specjalne mgiełki lub lotiony, które pomogą wygładzić pasma, dodać im blasku, ułożyć się na szczotce. Dzięki systematycznej i skutecznej pielęgnacji z łatwością można uzyskać efekt włosów pełnych witalności i blasku.

Kategoria:

Pielęgnacja ciała


Słowa kluczowe:
włosy średnioporowate, pielęgnacja, porowatość, nawilżenie, odżywki, równowaga PEH, stylizacja, łamanie, rozdwajanie końcówek, termo ochrona