Czy orzechy laskowe są zdrowe?

Czy orzechy laskowe są zdrowe? I to jeszcze jak! Przeczytaj tekst i sprawdź, dlaczego warto włączyć je do codziennej diety.

PUBLIKACJA
13
Lut 2024

Orzechy laskowe to popularna przekąska, po którą wiele osób sięga, nie zastanawiając się nawet, jak wiele może w ten sposób zrobić dla swojego organizmu. Lubimy je za smak i konsystencję, warto jednak pamiętać także o ich prozdrowotnych właściwościach. Sprawdź, dlaczego warto włączyć orzechy laskowe do swojej diety!

Orzechy laskowe – wartości odżywcze

Orzechy laskowe to świetny pomysł na przekąskę, dodatek do muesli, owsianki, a nawet sałatki czy smoothie. Są bowiem nie tylko smaczne, lecz także zdrowe! Jakie substancje odżywcze znajdziemy w porcji owoców leszczyny1?

  • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na cholesterol całkowity i „zły” cholesterol LDL, działając ochronnie przed chorobą wieńcową.
  • Białko, które jest niezbędnym składnikiem budulcowym organizmu.
  • Błonnik pokarmowy, który stabilizuje glikemię, obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu, łagodzi stany zapalne we krwi i pozytywnie wpływa na florę jelitową.
  • Kwas foliowy, który jest niezbędny do produkcji prawidłowych krwinek czerwonych, a jego niedobór sprzyja rozwojowi miażdżycy. Jest też bardzo ważny w przypadku kobiet w ciąży i starających się o dziecko, bo chroni płód przed wadami cewy nerwowej.
  • Witaminę E, która jest silnym antyoksydantem, chroni komórki i tkanki przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Porcja orzechów laskowych (ok. 42 g) zapewnia pokrycie dziennego zapotrzebowania dorosłego mężczyzny na ten składnik2.
  • Inne witaminy z grupy B, takie jak: B1, B6,.
  • Żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor, cynk, mangan niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Orzechy laskowe – właściwości wpływające na poziom cholesterolu

Chociaż orzechy laskowe są stosunkowo kaloryczne i bogate w tłuszcz, to nie należy ich unikać: w większości zawierają bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli takie, które działają korzystnie na nasz organizm. Kwestia „orzechy a cholesterol” jest stosunkowo prosta: Codzienne spożywanie owoców leszczyny może być elementem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. W ten sposób można obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego3. Dodatkowo orzechy zawierają sterole roślinne (fitosterole), czyli związki chemiczne, których budowa jest niemal identyczna z budową cząsteczek cholesterolu4. Dzięki temu „wyłapują” go w przewodzie pokarmowym i zwiększają jego wydalanie poza organizm. Niemniej jednak dostarczenie z żywności dawki terapeutycznej jest niemalże niemożliwe – możesz sobie pomóc włączając do swojej diety żywność funkcjonalną.

Jeśli zmagasz się z podwyższonym cholesterolem – albo chcesz profilaktycznie zadbać o siebie i nie dopuścić do hipercholesterolemii – dobrym pomysłem będzie dodawanie orzechów do napoju jogurtowego na cholesterol. Zblendowanie całości wraz z dodatkami na smoothie albo zrobienie na tej bazie owsianki będzie świetną i prozdrowotną przekąską! Żywność funkcjonalna Benecol jest bogata w stanole roślinne, które działają podobnie do steroli – sprawiają, że cholesterol jest wydalany poza organizm.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie zastanawiasz się już, czy orzechy laskowe są zdrowe. Koniecznie włącz je do swojej diety i sięgaj po nie – lub inne orzechy – każdego dnia. Twój organizm z pewnością Ci podziękuje!

1. Wnęk D. Orzechy. Online: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/200879,orzechy. Dostęp: 06.11.2023.

2. Ciemieniewska-Żytkiewicz H. et. al. Wartość odżywcza orzechów i ich znaczenie w diecie. „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego” 2014 nr 1.

3. Perna S., Giacosa A. et. al. Effects of Hazelnut Consumption on Blood Lipids and Body Weight: A Systematic Review and Bayesian Meta-Analysis. „Nutriens” 2016 nr 747. Online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5188407/. Dostęp: 23.11.2023.

4. Kulik K., Waszkiewicz-Robak B. Orzechy jadalne jako źródło składników bioaktywnych, [w:] Karwowska M., Gustaw W. [red.], Trendy w żywieniu człowieka, Wydawnictwo Naukowe PTTŻ, Kraków 2015. Online: https://wydawnictwo.up.lublin.pl/files/foodscience/sesja-pan/materialy/trendy_w_zywieniu_czlowieka.pdf#page=143. Dostęp: 06.11.2023.

Kategoria:

Dieta i odżywianie


Słowa kluczowe:
orzechy laskowe, wartości odżywcze, cholesterol, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witamina E, kwas foliowy, profilaktyka, żywność funkcjonalna, sterole roślinne