Ludzi od lat fascynuje rozrywka w wodzie. Od przyjemnego odbijania piłki z znajomymi, po przepływanie Amazonki kajakiem. Poprzez aktywności wodne możemy zagwarantować sobie zarówno relaks, jak i przypływ adrenaliny. Przez lata poza samym pływaniem wymyśleliśmy wiele innych ciekawych form spędzania czasu w wodzie. Wyścigi motorówek, pływanie jachtem, surfing i jego odmiany to tylko niektóre z nich. Jedną z zyskujących popularność aktywności, jest wing foil. Stanowi on doskonałą alternatywę zarówno dla kitesurfingu jak i windusrfingu, dzięki łatwemu dostosowywaniu do warunków pogodowych.
Na czym dokładnie polega wing foil?
Jest to relatywnie nowa dyscyplina. Sport ten opiera się w głównej mierze, na pływaniu na desce z jednym foilem (który przy odpowiedniej prędkości wynosi nas nad powierzchnie wody), napędzanym latawcem zwanym ,,skrzydłem" (ang. wing). Samo skrzydło jest lżejsze niż np. w kitesurfingu, a także trzymane jest w rękach co zapewnia dużą swobodę. Dzięki tak dobranemu sprzętowi, wing foil pozwala nam na zabawę nawet przy słabych warunkach wiatrowych. Deska łatwo zacznie ,,lewitować" w powietrzu, a skrzydło pomorze nam utrzymać równowagę.
Dla kogo jest ten sport?
Jako pierwsi wing foilem zainteresowali się windsurferzy i kitesurferzy, chcący spróbować nowych doświadczeń. Okazało się, że sport ten dzięki swej uniwersalności jest absolutnie dla każdego. Dzięki temu staje się on coraz bardziej popularny. Z wing foilem poradzić sobie może niemal każdy, nawet osoby bez większego zaplecza sportowego. Nowe wrażenia i możliwości jakie daje wing foil, sprawiają, że łatwo jest rozpocząć tą nową przygodę. W Polsce, również znaleźć można oferty kursów instruktarzowych do tej aktywności.
Sprzęt do wing foil
Lewitacje zawdzięczamy właśnie foilowi. Sam foil składa się z kilku elementów: Lotki - są one sterowniczym elementem. Im przednia lotka jest szersza, tym łatwiej jest wejść w lewitacje (odbija się to jednak na prędkości jaką możemy uzyskać). Tylna lotka stabilizuje cały zestaw. Fuselage - to łącznik między lotkami. Jego długość także wpływa na proces pływania. Krótszy fuselage daje nam większą prędkość i możliwość manewru, dłuższy natomiast większą stabilizację. Maszt - jest to część łącząca skrzydło z deską. Musi być on sztywny i wytrzymywać działanie sił podczas skrętów. Przy krótszych masztach należy zatem kontrolować poziom zanurzenia naszego sprzętu w wodzie (inaczej przednia lotka wychodziłaby z wody, co skutkuje pikowaniem wprost do wody). Długość masztu również ma znaczenie. Im dłuższy jest maszt, tym większy opór stawia wodzie przez co wolniej się płynie.
Poza foilem, mamy również deskę (na której stoimy) oraz skrzydło. Stanowi ono nadmuchiwany element i jest zbudowane z lekkich materiałów. Celem skrzydła jest łapanie energii wiatru, by napędzić deskę. Skrzydła dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, najlepiej jest jednak dobierać je zgodnie do swojego poziomu umiejętności. Większe skrzydła generują więcej siły nośnej, przez co są bardziej adekwatne dla początkujących. Mniejsze natomiast lepiej sprawdzą się w rękach bardziej zaawansowanych zawodników, lub przy silniejszym wietrze.
Zakończenie
Jak więc widać wing foil jest sportem uniwersalnym, do którego nie potrzeba relatywnie dużo sprzętu. Dzięki dobrze dobranym częściom, może być uprawiany niemal w każdych warunkach pogodowych. Sport ten stanowi idealne rozwiązanie dla ludzi szukających nowych wrażeń i form aktywnego wypoczynku.