Diagnostyka boreliozy - co warto wiedzieć o tej chorobie?

Od lat mówi się o negatywnym wpływie boreliozy na życie człowieka. Nie jest to bowiem kolejna choroba, która wygasza się samoczynnie i po kilku dniach czy tygodniach osoba zarażona

PUBLIKACJA
31
Sty 2024

Od lat mówi się o negatywnym wpływie boreliozy na życie człowieka. Nie jest to bowiem kolejna choroba, która wygasza się samoczynnie i po kilku dniach czy tygodniach osoba zarażona może już wyzdrowieć. Borelioza jest chorobą podstępną, która może się wyciszyć na wiele lat a następnie zaatakować człowieka wtedy, gdy się tego nie będzie spodziewał. Dlatego warto wyłapywać boreliozę we wczesnej fazie zakażenia - tylko wtedy ma się pewność, że nie rozpanoszy się ona w organizmie i nie doprowadzi do dużych szkód. W tym celu warto odbyć diagnostykę, która sprawdzi czy w organizmie nie ma przeciwciał. 

1. Co to jest borelioza - kiedy można się nią zarazić?

2. Objawy grypopodobne - jakie są objawy boreliozy w różnym stadium choroby?

3. Etapy boreliozy - jakie są rodzaje tej choroby?

4. Co wywołuje boreliozę - jakie są przyczyny zakażenia tą chorobą?

5. Jak chronić się przed boreliozą - o można zrobić aby się nie zarazić?

6. Diagnostyka boreliozy - jedyna opcja aby wyłapać chorobę i się jej przeciwstawić

7. Gdzie można wykonać diagnostykę boreliozy - gdzie warto się udać?

Co to jest borelioza - kiedy można się nią zarazić?

Borelioza to choroba zakaźna, którą wywołują krętki Borrelia burgdorferi. Na ludzi przenoszona jest przez ugryzienie kleszcza - można się więc nią zarazić przy zetknięciu się z tym żyjątkiem. Objawy boreliozy są zróżnicowane: obejmują skórę, układ nerwowy, serce a nawet stawy. Nieleczona może spowodować spustoszenie w organizmie, dlatego po zobaczeniu charakterystycznego rumienia wędrującego warto udać się do lekarza i zdecydować się na badania diagnostyczne w kierunku boreliozy. Dobrze wykonana diagnostyka boreliozy może uratować twoje zdrowie. 

Objawy grypopodobne - jakie są objawy boreliozy w różnym stadium choroby?

Rumień wędrujący to nie jedyny objaw boreliozy. Ta choroba jest podstępna i ma naprawdę szerokie symptomy. Wśród wczesnych objawów można wyróżnić (oprócz rumienia) miejscowe powiększenie węzłów chłonnych a także chłoniaka limfocytowego skóry. Oprócz tego pojawia się zapalenie i bóle stawów. Pojawia się zapalenie nerwów twarzy i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i samego mózgu (tzw. kleszczowe zapalenie mózgu) a także zapalenie mięśnia sercowego. W postaci późnej można dodatkowo wyróżnić zanikowe zapalenie skóry a także neuropatię obwodową. Choroby odkleszczowe są więc poważne.

Etapy boreliozy - jakie są rodzaje tej choroby?

Rozpoznanie boreliozy jest dość ciężkie, ponieważ objawy grypopodobne sprawiają, że lekarze nie spodziewają się tej choroby. Dodatkowo, choroba ta często się ukrywa w organizmie i wychodzi na jaw dopiero po wielu latach od ugryzienia kleszcza. Jakie są rodzaje boreliozy? Można wyróżnić aż trzy rodzaje: postać wczesną ograniczoną, postać wczesną rozsianą oraz postać późną. Jeżeli więc doszło do ryzyka zakażenia warto jak najszybciej przebadać się na obecność przeciwciał.

Co wywołuje boreliozę - jakie są przyczyny zakażenia tą chorobą?

Boreliozę wywołuje ukłucie kleszcza - warto jednak mieć świadomość tego, że nie każdy kleszcz sam jest zarażony tą chorobą. Ciekawostką jest to, że im dłużej kleszcz siedzi wbity w skórę człowieka, tym większe istnieje prawdopodobieństwo zakażenia. Dlatego bardzo ważne jest to aby pozbywać się kleszczy, które zdążyły się już wbić w skórę, jak najszybciej jak to jest możliwe. Następnie, po odczekaniu kilku tygodni lub w przypadku pojawienia się rumienia, warto zrobić badania i sprawdzić czy pojawiły się w organizmie przeciwciała igg. 

Jak chronić się przed boreliozą - co można robić aby się nie zarazić?

Jak można się chronić przed boreliozą? Najlepiej nie dać się ukąsić przez kleszcza. Jeżeli jesteś miłośnikiem przechadzek po lesie - warto unikać miejsc, w których jest dużo krzaków. Dodatkową ochronę z pewnością stanowi strój - długie rękawy i długie nogawki. Najlepiej chronić głowę za pomocą kapelusza. Po powrocie do domu sprawdź ciało: nie omijaj skóry głowy, okolic uszu, szyi, pach, zgięć stawów. Pamiętaj: leczenia boreliozy zaczyna się od niedopuszczenia do zarażenia.

Diagnostyka boreliozy - jedyna opcja aby wyłapać chorobę i się jej przeciwstawić

Nie warto czekać z diagnostyką do momentu, w którym pojawią się objawy kliniczne. Im szybciej rozpozna się zakażenie, tym większe są szanse w skuteczności leczenia. Co warte podkreślenia, laboratoryjna diagnostyka boreliozy pozwala na przeciwstawienie się chorobie, dzięki niej będziesz w stanie leczyć się z boreliozy zanim zasieje ona spustoszenie w twoim organizmie po wielu latach panoszenia się po nim. 

Gdzie można wykonać diagnostykę boreliozy - gdzie warto się udać?

Jeżeli zostałeś pogryziony przez kleszcza i chcesz upewnić się, że nie doszło do zarażenia boreliozą to warto udać się na badania diagnostyczne. Nie trzeba czekać aż do wystąpienia objawów - jeżeli istnieje ryzyko zakażenia, to warto sprawdzić czy do niego nie doszło. A gdzie najlepiej wykonać diagnostykę boreliozy? Tutaj może okazać się dobrym pomysłem pójście do prywatnej placówki medycznej. Tam nie odmówią ci badań, nawet jeżeli od ugryzienia kleszcza minęło wiele lat. 

Kategoria:

Choroby


Słowa kluczowe:
borelioza, wpływ, człowiek, choroba, zakażenie, kleszcz, przeciwciała