Korzyści wynikające z suplementacji witaminy B

Witaminy z grupy B odgrywają istotną rolę w organizmie człowieka – ich niedobór może stanowić poważne zagrożenia dla naszego zdrowia, a nawet życia!

PUBLIKACJA
21
Gru 2023

Witaminy z grupy B odgrywają istotną rolę w organizmie człowieka – ich niedobór może stanowić poważne zagrożenia dla naszego zdrowia, a nawet życia! Czy wiesz, jak wiele kluczowych funkcji pełni witamina B? Poznaj jej najważniejsze zadania.

Dlaczego nasz organizm potrzebuje witaminy B?

Witaminy z grupy B wykazują działanie wielokierunkowe, co oznacza, że są odpowiedzialne za regulowanie licznych procesów zachodzących w organizmie. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie odpowiedniej dawki tych cennych substancji, to w naszym ciele zaczynają zachodzić niepożądane zmiany, takie jak pogorszenie wchłaniania składników odżywczych z układu pokarmowego, zaburzenia pracy układu nerwowego, czy nagły spadek sprawności fizycznej. Większość witamin z grupy B nie jest magazynowana w organizmie, dlatego musimy zadbać o to, by stale dostarczać je z pożywieniem – w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do niebezpiecznej awitaminozy.

Wszechstronne korzyści dla zdrowia

Witamina B wspiera wiele procesów zachodzących w organizmie. Do jej najważniejszych zadań należą:

  • wspomaganie odporności,
  • przeciwdziałanie anemii poprzez udział w produkcji czerwonych krwinek,
  • uczestnictwo w syntezie glikogenu,
  • pomoc w dokonywaniu przemian energetycznych,
  • wsparcie układu nerwowego.

Witamina B12 odgrywa specjalną rolę w prawidłowej pracy układu nerwowego. Bierze ona udział w procesach metabolicznych białek, syntezie puryn i pirymidyn, budowie osłonek mielinowych i tworzeniu przekaźników nerwowych. Niedobór witaminy B może prowadzić na przykład do drżenia i skurczów mięśni, pogorszenia kondycji włosów, czy stanów zapalnych skóry. Jeśli obawiamy się, że w naszej diecie brakuje tej dobroczynnej substancji, możemy sięgnąć po bezpieczne suplementy diety marki ForMeds.

Produkty bogate w witaminę B

Zdrowa i zbilansowana dieta powinna zaspokajać dzienne zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. Niestety, wielu z nas nie ma czasu, by każdego dnia przygotowywać różnorodne posiłki, dlatego niedobory dotykają coraz większą część społeczeństwa. Co powinno znaleźć się w jadłospisie zawierającym wysoką dawkę witaminy B? Na naszym talerzu muszą zagościć:

  • produkty zbożowe, strączki i orzechy,
  • drób, wołowina i wieprzowina,
  • jaja oraz nabiał,
  • ryż brązowy,
  • łosoś,
  • awokado,
  • brokuły, szpinak i szparagi.

Bardzo trudno jest stworzyć dietę, która dostarczy nam wszystkich witamin z grupy B. Każdy z wymienionych produktów spożywczych ma inny skład, dlatego pokarmy bogate w witaminę B2 wcale nie zaspokoją zapotrzebowania na przykład na witaminę B12. Jak zatem znaleźć złoty środek? Najlepiej stawiać na zróżnicowane i nisko przetworzone posiłki, a w razie potrzeby zażywać kompleks z aktywnymi formami witaminy B.

Na co zwracać uwagę przy zakupie suplementu diety z witaminą B?

Preparaty typu kompleks powinny zawierać 8 podstawowych form witaminy B. W niektórych produktach znajdują się także dwie dodatkowe formy w postaci inozytolu i choliny. Preparat należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Osoby cierpiące na potwierdzony niedobór witaminy B powinny sięgnąć po środek zawierający wyższe dawki niż zalecane dzienne spożycie. Kobiety i mężczyźni, którzy poszukują dodatkowego źródła witaminy B, mogą dodać do swojej codziennej diety kompleks zawierający niższe dawki tej cennej substancji.