Ile musisz jeździć, żeby schudnąć na rowerze? Sprawdzone sposoby

Proces odchudzania to często kalkulacja korzyści i wyrzeczeń, na które musiałbyś się zdobyć. Jeśli więc słyszałeś, że sporty siłowe są najlepsze przy odchudzaniu, ...

PUBLIKACJA
30
Paź 2023

Proces odchudzania to często kalkulacja korzyści i wyrzeczeń, na które musiałbyś się zdobyć. Jeśli więc słyszałeś, że sporty siłowe są najlepsze przy odchudzaniu, ale nie uśmiecha Ci się wyglądanie jak Schwarzenegger, to ten artykuł może Cię zainteresować!

Prawdy i mity o odchudzaniu na rowerze

Odchudzanie na rowerze nie uchodzi za najbardziej efektywne, gdyż jeżdżąc na nim trudno zbudować mięśnie, które będą energożerne, a tym samym będą spalały więcej kalorii. Zniechęcać mogą informacje, że godzina jazdy na urządzeniach takich jak trenażery rowerowe pozwalają na utratę 1 kg tkanki tłuszczowej zaledwie po 11 godzinach jazdy. Można jednak spojrzeć na to inaczej.

Jeżdżąc na rowerze przez zaledwie godzinę 3 razy w tygodniu, będziesz gubił 1 kilogram co 2 tygodnie. Z takim tempem teoretycznie po roku byłbyś w stanie zgubić 26 kg. Czy to nie imponujące? Ale...

Prawda jest taka, że nie tylko rodzaj uprawianego sportu wpływa jak szybko chudniesz, a także jego intensywność i, co najważniejsze, dobrze dobrana dieta. Jeśli bowiem będziesz uprawiał sport i dostarczał organizmowi więcej pożywienia niż tego będzie potrzebował, wówczas nie tylko nie schudniesz, ale prawdopodobnie nawet przytyjesz.

Jaki rower najlepiej wspomaga odchudzanie?

Rodzaj roweru jest rzeczą drugoplanową, ale podczas wyboru jego rodzaju weź pod uwagę następujące czynniki:

  1. Czy na rowerze, który posiadasz lub chcesz kupić, będziesz jeździć? Nie każdy przekona się do roweru szosowego, tylko dlatego, że akurat taki posiada. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem jest rower stacjonarny, którym można jeździć nawet w deszczu.
  2. Ile czasu możesz poświęcić na jazdę rowerem? Jeśli niewiele, rozważ, czy najlepszym wyborem nie będzie trenażer lub rower stacjonarny. Możliwe, że dzięki temu zyskasz 15-30 minut więcej na trening.
  3. Czy jestem w stanie zmotywować się do jazdy na rowerze niezależnie od pogody? Jeśli nie, patrz punkt 1. i 2.

Pamiętaj, że to nie rower odchudza, a jazda na nim połączona z odpowiednią dietą. Dlatego jeśli chcesz zadbać o właściwe BMI, musisz jeździć na rowerze. Pamiętaj jednocześnie, że średniej lub wysokiej intensywności trening wykonywany w zakresie tlenowym przez dłuższy czas zazwyczaj skuteczniej spala kalorie. W związku z tym, jeśli myślisz o treningu, zwykle lepiej zainwestować w rower szosowy lub MTB niż miejski czy trekkingowy.

Jak długie muszą być treningi rowerowe, żeby schudnąć?

Jeśli celem ma być zrzucenie wagi, to treningi rowerowe powinny dawać radość, ale nie powinny kończyć się po 15 minutach. Według badań dopiero po 20-30 minutach ciągłego wysiłku fizycznego organizm zaczyna sięgać po zapasy tłuszczu. Oznacza to, że trening nie powinien trwać mniej niż 30 min. Jako minimum, które przynosi zauważalne efekty podaje się 30-40 minut jazdy na rowerze.

Pamiętaj jednak, że jeśli ograniczeniem są względy zdrowotne lub kondycja, to możesz zacząć od krótszych treningów i stopniowo próbować je wydłużać. Jeśli natomiast ograniczeniem jest czas, to możesz po pierwsze skupić się na treningach domowych wykorzystując rower stacjonarny lub trenażer, albo zwiększać stopniowo intensywność treningów, co da podobny efekt do wydłużenia ich czasu. Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą Ci zadbać o Twoje BMI.

Kategoria:

Aktywność fizyczna


Słowa kluczowe:
odchudzanie, rower, mięśnie, kalorie, trenażery, dieta, intensywność, rodzaj roweru, trening, BMI