Atopowym zapalenie skóry u dziecka jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym schorzeniem. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji. Kremy antyalergiczne pomagają łagodzić objawy AZS. Jak wybrać krem antyalergiczny dla dziecka?
Czym są kremy antyalergiczne?
Kremy antyalergiczne to specjalne kosmetyki, które zostały stworzone z myślą o osobach z wrażliwą i atopową skórą. Składniki zawarte w takich kosmetykach zostały dobrane w taki sposób, aby zapewnić skórze maksymalną ochronę i nawilżenie. Kremy antyalergiczne zwykle zawierają substancje takie jak:
- alantoina
- pantenol
- olej z awokado
- aloes
- witamina E.
Wszystkie te substancje wyróżniają się właściwościami łagodzącymi podrażnienia skóry i przyspieszają jej regenerację. Pomagają również odbudowywać naturalną barierę hydrolipidową skóry, przez co staje się ona bardziej odporna na negatywne działanie czynników zewnętrznych.
Jakie kremy antyalergiczne warto wybrać?
Przy wyborze kremu antyalergicznego dla dziecka warto zwrócić uwagę na skład kosmetyku oraz jego właściwości. Ważne jest, aby wybierać kremy, które nie zawierają substancji drażniących skórę, takich jak parabeny czy sztuczne barwniki. Kremy antyalergiczne powinny być również wolne od substancji zapachowych, które są zbędnym składnikiem pielęgnacji, a stwarzają dodatkowe ryzyko powstawania podrażnień.
Zdecydowanie warto wybrać kremy antyalergiczne o właściwościach nawilżających. Dodatkowo istotne jest łagodzenie już powstałych podrażnień: zazwyczaj zaleca się posiadanie codziennych kremów, idealnych do zaleczonej skóry i "interwencyjnych", które pomagają w sytuacji, AZS się nasili. Przy wyborze kremu antyalergicznego warto również zwrócić uwagę na jego konsystencję – najlepsze będą kremy o lekkiej formule, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze dziecka. W przeciwnym wypadku maluch może odczuwać dyskomfort, co będzie budowało złe skojarzenia z niezbędną dla niego pielęgnacją.
Generalnie lecząc AZS należy pamiętać, że jest to choroba przewlekła i wyłącznie regularne stosowanie kremów barierowych, odpowiednich preparatów do mycia i ciągłe nawilżanie skóry daje faktyczne rezultaty. Najnowsze badania wskazują również na silny związek między dietą, a zaostrzaniem się stanów zapalnych skóry u osób chorujących na AZS. Warto zgłębić ten temat i oprócz pielęgnacji zewnętrznej, zadbać również o dostarczanie skórze odpowiednich składników odżywczych od wewnątrz organizmu.