Kompleksowy preparat witaminowy dla sportowców

Żeby osiągać sukcesy w sporcie, trzeba regularnie trenować. Każdy przeprowadzony trening to dla organizmu duży wysiłek, dlatego warto zadbać o odpowiednią regenerację.

PUBLIKACJA
18
Mar 2023

Żeby osiągać sukcesy w sporcie, trzeba regularnie trenować. Każdy przeprowadzony trening to dla organizmu duży wysiłek, dlatego warto zadbać o odpowiednią regenerację. Pomóc w niej mogą preparaty dla sportowców, zawierające cenne witaminy oraz składniki mineralne. Regularnie przyjmowane zwiększają siłę oraz wydolność organizmu i pomagają bić kolejne rekordy.

Jakie witaminy powinni przyjmować sportowcy

Najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin i składników mineralnych jest stosowanie zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Niestety samodzielne przygotowywanie pełnowartościowych posiłków to proces wymagający wiedzy, zdolności kulinarnych oraz sporo wolnego czasu. Większość sportowców, zamiast gotować, woli doskonalić swoje umiejętności na treningach. Aby nie doprowadzić do wyjałowienia organizmu, można sięgnąć po różnego rodzaju suplementy.

Sportowcy uprawiający wysokoenergetyczne dyscypliny powinni wybierać preparaty zawierające w swym składzie:

  • witaminy z grupy B;
  • witaminę C, A oraz E;
  • witaminę D.

Witaminy z grupy B to związki, których organizm człowieka nie potrafi magazynować. Tymczasem wraz z rosnącym wydatkiem energetycznym wywołanym treningami, zapotrzebowanie na nie wzrasta nawet trzykrotnie. Warto wiedzieć, że witaminy z grupy B uczestniczą w metabolizmie białek, węglowodanów oraz tłuszczów i są odpowiedzialne za wchłanianie się cennych minerałów. 

Organizm sportowca potrzebuje również witaminy A, C, D oraz E. Zestaw nazywany potocznie "czterema muszkieterami" pomaga w prawidłowej pracy mięśni, ułatwia przyswajanie fosforu, magnezu, sodu, żelaza oraz cynku. Sportowcy poszukujący kompleksowych preparatów witaminowych, powinny sięgać po sprawdzone wyroby renomowanych firm takich jak Olimp. Produkty marki olimp witaminy, odżywki oraz inne suplementy są bezpieczne dla zdrowia i wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do jakości. 

Najważniejsze składniki mineralne dla sportowców

Organizm sportowca do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nie tylko witamin, ale i różnych składników mineralnych. Do najważniejszych zaliczyć należy cynk. Jego niedobory mogą wywoływać chroniczne zmęczenie, a także trudności z pamięcią i koncentracją, co będzie skutkować pogorszeniem formy i słabszymi wynikami sportowca.

Niezwykle istotnym składnikiem mineralnym jest także żelazo. Jest ono składnikiem białek i odpowiada za transportowanie tlenu między tkankami. Niedobory żelaza powodują osłabienie układu odpornościowego, co prowadzi do pojawiania się różnego rodzaju infekcji uniemożliwiających regularne treningi. Żelazo wpływa także na działanie układu nerwowego, a co za tym idzie kondycję fizyczną i psychiczną osoby trenującej.

Dobrej jakości preparat dla sportowców powinien zawierać w swym składzie magnez oraz potas. Pierwszy z wymienionych składników bierze udział w procesach syntezy i rozpadu białek mięśniowych, poprawia też przepływ impulsów nerwowych. Niedobory magnezu objawiają się zwykle bolesnymi skurczami mięśni. Potas wraz z sodem zapewniają równowagę kwasowo-zasadową i przyspieszają procesy regeneracji organizmu. 

Źródła witamin i minerałów dla sportowców

W związku z tym, że organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytwarzać wymienionych witamin i minerałów, konieczne jest ich dostarczanie do organizmu. Najlepiej robić to spożywając odpowiednio zbilansowane posiłki. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, należy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kompleksowych preparatów dedykowanych sportowcom, które znakomicie uzupełniają wszelkie niedobory występujące w ich organizmach. Regularne przyjmowanie suplementów witaminowych zgodnie z zaleceniami producenta wpływa na poprawę kondycji organizmu osoby uprawiającej sport.

Kategoria:

Suplementy


Słowa kluczowe:
sukcesy, sport, trening, organizm, witaminy, składniki mineralne, suplementy