Dieta dla ektomorfika - jak wybrać najlepszą?

Budowa ciała to jeden z kluczowych czynników decydujących o tym, jak nasz organizm radzi sobie z przybieraniem lub utratą wagi. Sprawdź jak dobrać dietę dla Ektomorfika.

PUBLIKACJA
22
Cze 2022

Budowa ciała to jeden z kluczowych czynników decydujących o tym, jak nasz organizm radzi sobie z przybieraniem lub utratą wagi. Ektomorfik to jeden z 3 typów budowy ciała. Jego cechą szczególną jest szczupłość, smukłość oraz trudność w przybieraniu na wadze. Można byłoby pomyśleć, że to zaleta, jednak ektomorfik ma też duży problem z budowaniem masy mięśniowej. Na szczęście odpowiednia dieta i plan treningowy mogą to zmienić. Jaka jest więc najlepsza dieta dla ektomorfika? 

Ektomorfik — charakterystyka

Ektomorfikt to jeden z rodzajów budowy sylwetki według klasyfikacji Sheldona. Ten typ budowy ciała cechuje przede wszystkim bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej w ciele. Pozostałe dwa typy to endomorfik oraz mezomorfik. Pierwszy jest dość krępy, drugi zaś atletyczny.

Ektomorficzny typ budowy ciała charakteryzuje się przede wszystkim bardzo szczupłą i długą sylwetką. Przeważnie ektomorficy mają drobne kości, wąskie biodra, smukłą szyję i długie kończyny. Często przybierają zgarbioną postawę. Mają doskonałą perystaltykę jelit oraz szybki metabolizm. Dlatego też często mówi się, że to osoby, które mogą jeść bez końca, a i tak nie przytyją. I rzeczywiście, trudność w nabraniu tkanki tłuszczowej, czy też w budowie masy mięśniowej to coś, co cechuje ektomorfików.

Dla wielu osób jest to duży problem, ponieważ jakiekolwiek wyrzeźbienie sylwetki nie jest w tym przypadku łatwym zadaniem. Jednak odpowiednia dieta i dobrze dobrany program treningowy mogą przynieść upragnione rezultaty.

Dieta dla ektomorfika — najważniejsze zasady

Nie tylko osoby zmagające się z nadwagą mogą stosować różnego rodzaju diety. Wbrew pozorom, odpowiednio dobrany jadłospis to także recepta na idealną sylwetkę dla osób, które są bardzo szczupłe. Ektomorficy często zastanawiają się jak choć odrobinę ‘’przytyć’’. A to wszystko dlatego, że ich metabolizm po prostu nie daje szans na magazynowanie tłuszczu, ani na pobór energii niezbędnej do budowy mięśni.

Warto już jednak na początku zaznaczyć, że chęć zwiększenia masy ciała nie jest przyzwoleniem na objadanie się bezwartościowym pożywieniem. Wręcz przeciwnie, ważne jest, aby wdrożyć dobrze zaplanowaną i zbilansowaną dietę, dzięki której zmiany w sylwetce nastąpią w sposób kontrolowany.

Kluczem jest tu ustalenie jadłospisu, który będzie dostarczał odpowiedniej ilości energii. Dieta dla ektomorfika powinna bowiem dostarczać nie tylko kalorii, które wypełnią dzienne zapotrzebowanie, ale i bonusowej dawki energii. Aby obliczyć idealną energetyczność dziennego jadłospisu, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego w sieci.

Dieta ektomorfika — produkty

Produkty, które powinny znaleźć się w diecie ektomorfika to przede wszystkim pełnowartościowe węglowodany. Świetnym ich źródłem są na przykład płatki owsiane, kasze, czy też pełnoziarniste makarony. Warto stawiać też na produkty o dużej zawartości białka, takie jak strączki, czy tofu. Dla uzupełnienia tych składników, można też stosować specjalne odżywki białkowo węglowodanowe. Oczywiście niezwykle ważne są też tłuszcze. Warto jednak zwrócić uwagę, aby były to tłuszcze nienasycone Omega 3 oraz 6. Wszelkie niedobory warto natomiast uzupełniać, stosując suplementy diety. 

Czego nie powinien jeść ektomorfik?

To, że ektomorficy bardzo opornie przybierają masę, nie oznacza, że mogą pozwolić sobie na jedzenie bezwartościowych produktów. Fast foody, słodycze, czy słone przekąski powinny zniknąć z codziennego jadłospisu takich osób. Takie rzeczy są po prostu niezdrowe i przyczyniają się do powstawania wielu chorób. Poza tym, nadmierne ich spożywanie może przyczynić się do powstania otyłości brzusznej, która często towarzyszy ektomorfikom.

Dieta sprzyjająca budowaniu masy mięśniowej dla ektomorfika

Celem i marzeniem większości ektomorfików jest wzrost masy mięśniowej i wyrzeźbienie sylwetki, aby nie wyglądała na wiotką. Jednak, aby zbudować masę mięśniową potrzebna jest odpowiednia dieta. Dla ektomorfika najlepiej na początek sprawdzi się przede wszystkim dieta pudełkowa, na przykład od https://www.lightbox.pl/blog/dieta-dla-ektomorfika. Dlaczego? Bo pozwoli wdrożyć się w nowy, zdrowy tryb żywieniowy i sprawi, że w późniejszym czasie łatwiej będzie dobierać posiłki w sposób bardziej intuicyjny.

Dieta pudełkowa to też świetny pomysł, ponieważ dzięki niej nie trzeba martwić się liczeniem kalorii. Jadłospis pod względem kalorycznym będzie bowiem idealnie dopasowany do parametrów sylwetki i celu, czyli do budowania masy mięśniowej.

Najlepsze ćwiczenia na wzrost masy mięśniowej u ektomorfika

Odpowiednio dobrana dieta dla ektomorfika to jedno. Jednak, aby zbudować masę mięśniową niezbędny jest także indywidualnie dobrany plan treningowy. W przypadku ektomorficznej budowy ciała najlepsze efekty zapewnią ćwiczenia z wykorzystaniem obciążenia. To właśnie na nich warto skupić się podczas treningów. A co z ćwiczeniami wytrzymałościowymi? Treningi kardio pozwalają spalić bardzo dużą ilość energii więc jeśli chce się je wprowadzić, należy także wprost proporcjonalnie zwiększyć dzienną kaloryczność jadłospisu.

Kategoria:

Dieta i odżywianie


Słowa kluczowe:
Dieta, Ektomorfik, Budowa masy mięśniowej, Produkty, Składniki diety