Zabawki nie tylko umilają czas dziecku – odgrywają również rolę w rozwoju małego człowieka. Zabawki dla najmłodszych powinny łączyć przyjemne z pożytecznym: sprawiać niemowlęciu radość, a przy okazji posiadać walor edukacyjny.
Zabawki edukacyjne – jak wybrać najlepsze?
Wybór zabawek dla niemowląt nie powinien być przypadkowy. Mały człowiek od urodzenia interesuje się swoim otoczeniem, w którym zabawki pełnią istotną rolę. Dlatego zabawki powinny zapewniać dziecku odpowiednie bodźce, które będą stymulować jego rozwój sensoryczny (zmysłowy) oraz ruchowy, a przy tym wspomogą sposób komunikacji ze światem.
Z tego względu podczas zakupów nie warto kierować się pierwszym impulsem. Bardzo dobrą opcją będą zabawki edukacyjne, które cieszą, bawią i – co bardzo ważne – uczą. Rozbudzają w dziecku kreatywność, pomagają ćwiczyć koncentrację i spostrzegawczość, są wsparciem rozwoju emocjonalnego, pomagają przyswajać nowe umiejętności. W sklepach znajduje się szeroki wybór tego typu przedmiotów. Zabawki edukacyjne to m.in. puzzle, gry edukacyjne, sortery, książki, zabawki zręcznościowe, instrumenty muzyczne, klocki, książeczki, tablice manipulacyjne, mata edukacyjna, stolik edukacyjny.
Zabawki edukacyjne powinny być wykonane starannie z materiałów najwyższej jakości. Bardzo dobrym wyborem będą zabawki drewniane. Jeśli zabawka wyposażona jest w liczne elementy świetlne i dźwiękowe, warto zastanowić się, czy zabawa takim przedmiotem nie przebodźcuje dziecka, zwłaszcza wysoko wrażliwego.
Jak działają zabawki sensoryczne?
Wśród zabawek edukacyjnych szczególną popularnością cieszą się zabawki sensoryczne, których zadaniem jest harmonijne wsparcie rozwoju dziecka z naciskiem na rozwój zmysłów. Zdolność człowieka do rozumienia, porządkowania bodźców oraz informacji odbieranych z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły nazywa się integracją sensoryczną. Rozwój integracji sensorycznej rozpoczyna się w wieku płodowym i trwa mniej więcej do 7. roku życia. To wtedy mózg dziecka jest najbardziej plastyczny. Zabawki sensoryczne doskonale wpłyną więc na rozwój małego człowieka.
Warto mieć świadomość, że zabawki sensoryczne nie muszą być drogie. Przykładowo: popularne jojo, gniotki, kalejdoskop, bączek czy tęczowa sprężynka to przedmioty znane od dawna, tanie, a sprawdzą się świetnie. Bardzo dobrym pomysłem jest podarowanie małemu dziecku sensorycznych piłeczek z różnymi wypustkami, które doskonale stymulują zmysły.
Jakich zabawek unikać dla najmłodszych?
Rodzice małych dzieci powinni wiedzieć, jakich zabawek unikać. Przede wszystkim zabawka powinna być dostosowana do wieku małego człowieka. Przykładowo: jeśli na opakowaniu znajduje się przekreślony zakres wiekowy 0–3, oznacza to, że produkt jest nieodpowiedni dla dzieci młodszych niż 3 lata.
W przypadku zabawek dla najmłodszych rodzice powinni zwrócić uwagę, czy nie odpadają od nich żadne małe elementy (zwłaszcza przy lekkim naciśnięciu bądź pociągnięciu). To bardzo ważne, ponieważ małe dziecko bardzo łatwo mogłoby się nimi zadławić. Należy zwrócić uwagę na guziki, przyciski, koraliki, tasiemki etc. Małym dzieciom nie powinno się udostępniać zabawek przeznaczonych dla dzieci starszych – to bardzo niebezpieczne. Nie warto ponadto kierować się chwilową modą. Lepiej żeby dziecko miało mniej zabawek, ale najlepszej jakości.
Jakie zabawki warto kupić dziecku?
Zawsze warto się upewnić, czy zabawka, która nas interesuje, oznaczona jest znakiem CE – gwarantuje to zgodność z wymogami określonymi stosowną ustawą. Na zabawce może też znaleźć się informacja o jej zgodności z polską normą – choć producent nie ma obowiązku umieszczać tego na przedmiocie bądź opakowaniu, świadczy to o tym, że dany producent dba o bezpieczeństwo produkowanych zabawek.
Ewa Podsiadły-Natorska
Źródła: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów