AZS - fakty i mity. Cała prawda na temat egzemy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, na której temat można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji. W naszym artykule dowiesz się całej prawdy na temat AZS. Poznaj jego przyczyny

PUBLIKACJA
25
Maj 2022

Atopowe zapalenie skóry to choroba, na której temat można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji. W naszym artykule dowiesz się całej prawdy na temat AZS. Poznaj jego przyczyny oraz sposób łagodzenia objawów.

Osoby dotknięte danym schorzeniem skórnym muszą nauczyć się z nim żyć. Musi upłynąć nieco czasu, aby chory poznał swoją skórę, np. to, jak reaguje na określone czynniki, w jaki sposób wygląda leczenie czy nawet codzienna pielęgnacja. Nie wszystkie źródła dają rzetelną wiedzę na temat atopowego zapalenia skóry. Wiele tematów jest niedopowiedzianych, co wynika z faktu, że AZS nadal jest poznawane. Poniżej zebraliśmy dla ciebie małe kompendium wiedzy na temat tego popularnego schorzenia. 

Atopowe zapalenie skóry – tajemnicze przyczyny

Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry, leczenie przedstawimy nieco później, bo na samym początku warto poznać samą genezę AZS. To choroba o niezwykle zawiłym charakterze w niemalże każdym aspekcie. Pojawia się już we wczesnym dzieciństwie i może (choć nie musi) trwać przez całe życie. Jednym z najczęściej powielanych mitów dotyczących jej powstawania jest brak higieny. Oczywiście, zbyt rzadkie mycie pogarsza stan skóry (szczególnie latem). Nie jest to jednak w żadnym stopniu przyczyną AZS. Stoją za tym schorzeniem przede wszystkim:

  • skłonności genetyczne;
  • zaburzone funkcjonowanie układu immunologicznego;
  • alergie pokarmowe;
  • nieprawidłowa budowa naskórka i ochronnej warstwy lipidowej.

Objawy atopowego zapalenia skóry – sprawdź, czy dotyczą ciebie

Objawy atopowego zapalenia skóry są z reguły podobne. Będą się różnić miejscem występowania, a także nasileniem. U dzieci do 2 roku życia dominują na skórze głowy oraz policzkach. Należą do nich:

  • stan zapalny;
  • zmiany wysiękowe;
  • świąd;
  • zaczerwienienie (czerwone plamy);
  • suchy i szorstki naskórek.

Diagnoza AZS – co dalej?

Kolejnym z powielanych mitów jest ten, że AZS można zdiagnozować samemu. Oczywiście, możesz mieć pewne przypuszczenia, jednak końcową diagnozę należy zostawić specjaliście chorób skóry - dermatologowi. Istnieje wiele schorzeń, które wykazują bardzo podobne objawy do atopowego zapalenia skóry. Jednym z nich jest np. łojotokowe zapalenie skóry, dlatego chociażby z tego względu należy powierzyć diagnozę odpowiedniemu lekarzowi. Dermatolog przeprowadzi obszerny wywiad (m.in. uwzględniając różne alergie) oraz, co równie ważne, obejrzy zmienione chorobowo miejsca na naszej skórze. Na tej podstawie podejmie poparte swoją naukową wiedzą wnioski. Następnie zaproponuje odpowiednie leczenie i właściwą pielęgnację, dzięki czemu choroba stanie się choć trochę mniej uciążliwa.

Leczenie skóry atopowej – często powielany mit

Skóry atopowej nie da się wyleczyć. Można natomiast skutecznie złagodzić jej objawy, które przestaną być dokuczliwe. Stosuje się w tym celu terapie ogólne i miejscowe z wykorzystaniem leków sterydowych, a także przeciwświądowych. Pielęgnacja jest tematem, o którym także nie mogą zapominać osoby zmagające się z AZS. 

Makijaż a AZS

Kobiety z AZS mogą wykonywać makijaż, ale muszą w tym celu dobierać odpowiednie kosmetyki. Ważne, aby miały naturalny, hipoalergiczny skład. Obecnie bez problemu można kupić podkłady przeznaczone dla cer z AZS. Należy zrezygnować z ciężkich fluidów o rozświetlającym wykończeniu – podkreślają zmiany i suchość skóry.

 

Jeśli szukasz informacji o schorzeniach skórnych, nie zapominaj, że to tylko wskazówki, a realną pomoc zapewni specjalista. Pamiętaj, aby każdą niepokojącą zmianę zawsze skonsultować najpierw z dermatologiem.

Kategoria:

Choroby


Słowa kluczowe:
AZS, Atopowe Zapalenie Skóry, Egzema, Leczenie