Kilka sposobów na zdrowy wygląd i samopoczucie przy diecie fleksitariańskiej

Dieta fleksitariańska to alternatywna metoda żywienia dla osób, które chciałyby zrezygnować ze spożywania mięsa, ale nie wiedzą, czym je zastąpić.

PUBLIKACJA
29
Sty 2024

Dieta fleksitariańska to alternatywna metoda żywienia dla osób, które chciałyby zrezygnować ze spożywania mięsa, ale nie do końca wiedzą, czym je zastąpić. Bywa wstępem do diety wegetariańskiej, choć niektórzy wolą pozostać przy fleksitarianizmie, pozwalając sobie od czasu do czasu na porcję ryby lub mięsa. Jak zachować dobry wygląd i samopoczucie, wybierając ten sposób żywienia?

Na czym polega dieta fleksitariańska?

Wiele osób chciałoby rozpocząć dietę wegetariańską, ale nie są pewne, czy poradzą sobie z całkowitym wykluczeniem z mięsa oraz ryb. To właśnie z myślą o nich stworzono dietę fleksitariańską. Jej podstawą są produkty pochodzenia roślinnego, ale od czasu do czasu można pozwolić sobie na mięso lub rybę. Jest to świetna alternatywa dla tych, którzy chcą zrobić próbę generalną przed wegetarianizmem albo po prostu spożywać mniej mięsa na co dzień. Tego rodzaju model żywienia ma wiele zalet, ale nie jest wolny od wad. Mięso i ryby zawierają sporo cennych składników odżywczych, które trzeba dostarczać organizmowi w inny sposób. Jeśli chcemy spróbować diety fleksitariańskiej, będziemy musieli najpierw dowiedzieć się, czym zastąpić mięso. Ewentualne niedobory żywieniowe biorą się właśnie z niewiedzy i nieodpowiedniego komponowania menu. W tym przypadku możemy je co prawda łatwiej uzupełnić, gdyż pozwalamy sobie na odrobinę mięsa, ale ta ilość i tak może okazać się niewystarczająca dla naszego organizmu.

Jak zachować dobry wygląd i samopoczucie na diecie fleksitariańskiej? 5 niezawodnych sposobów

Dobrze skomponowane menu zapewni nam odpowiednią podaż składników odżywczych, witamin i minerałów. Niemniej jednak pierwsze tygodnie diety fleksitariańskiej mogą się okazać trudne, zwłaszcza jeśli wcześniej spożywaliśmy spore ilości mięsa. Oto 5 sposobów na zachowanie dobrego wyglądu i samopoczucia:

  1. Przyjmowanie dużej ilości płynów - każdego dnia trzeba wypijać około 2 litrów wody, aby zapewnić organizmowi odpowiedni balans.
  2. Aktywność fizyczna - duża dawka ruchu to dobry sposób na zachowanie kondycji i szczupłej sylwetki.
  3. Wybór mięsa i ryb odpowiedniej jakości - gdy sięgamy po mięso i ryby, wybierajmy najwyższej jakości gatunki.
  4. Suplementacja witamin i minerałów - jeśli pojawią się niedobory, należy uzupełnić je odpowiednimi suplementami diety.
  5. Wybór produktów dostarczających pełnowartościowego białka - jest ono podstawą mocnego organizmu.

Kiedy należy przerwać dietę fleksitariańską?

Wprowadzając w życie powyższe zasady, nie powinniśmy mieć problemów z utrzymaniem dobrego wyglądu i samopoczucia, a także kontynuacją diety fleksitariańskiej. Niemniej jednak jej przerwanie czasami okazuje się konieczne. Nie jest to bowiem dieta sportowca, kobiety ciężarnej (jeśli wcześniej nie stosowała podobnego modelu żywienia) czy pacjenta onkologicznego. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie tego, czy dostarczamy organizmowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze, warto wykonać podstawowe badanie krwi. Możemy również udać się do dietetyka, który oceni, czy nasze menu rzeczywiście jest pełnowartościowe. Dieta fleksitariańska na ogół nie przysparza większych problemów w kontekście niedoborów pokarmowych, ale jak każdy model żywienia, powinna być wprowadzona z rozwagą. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów, zachowując zdrowy wygląd i dobre samopoczucie na dłużej.

Kategoria:

Dieta i odżywianie


Słowa kluczowe:
dieta fleksitariańska, wegetarianizm, mięso, ryby, produkty roślinne, składniki odżywcze, suplementacja, aktywność fizyczna, płyny, białko